Aktualności Biblioteczne

NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

0

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o wiele nowych, wartościowych pozycji książkowych. Doskonale napisane historie, kolorowe ilustracje, świetna grafika – te elementy sprawią, że spotkanie z nimi stanie się prawdziwą przyjemnością. Jest wiele zabawnych tytułów, świetnych serii o przeróżnej tematyce. Są książki przygodowe, historyczne, przyrodnicze, obyczajowe. Każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy futbolu, zwierząt czy literatury fantasy. Są również piękne utwory, dotyczące relacji międzypokoleniowych. Tutaj na uwagę zasługują takie tytuły, jak: „Dwoje ludzi” I. Chmielewskiej, „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” U. Stark czy też „Dziadek na huśtawce” R. Piątkowskiej. Książka „Dwoje ludzi” zaczyna się słowami: „Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem…”. I już nam się podoba. Wkrótce będziecie mogli je wypożyczać.

 

PROJEKT CZYTELNICZY „KSIĄŻKA W SAM RAZ DLA NAS”

0

Głównym założeniem projektu czytelniczego „Książka w sam raz dla nas” realizowanego przez naszą bibliotekę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa było zachęcenie dzieci i młodzieży do działań z książką, wyrabianie w nich pozytywnego nastawienia do czytania oraz wzbogacenie ich doświadczeń czytelniczych. Na zajęciach z wychowawcą odbywało się głośne czytanie wybranej przez każdą klasę ciekawej pozycji książkowej, a następnie poprzez wykonanie plakatu lub gry planszowej oraz recenzji książki – zareklamowanie jej innym uczniom. Prace charakteryzowały się ogromną kreatywnością i pomysłowością, ujawniły się bogate pokłady wyobraźni ich twórców. Uczniowie wykorzystali wiele technik i metod prezentacji książek i czytania. W tych działaniach widać prawdziwą pasję. Gratulujemy!

KONKURS CZYTELNICZY „Czy znasz polskie legendy”

0

14 i 21 listopada w bibliotece szkolnej odbył się dwuetapowy konkurs czytelniczy dla klas młodszych pt. „Czy znasz polskie legendy?”. Wzięli w nim udział uczniowie z klas II i III SP. Dzieci pisały test, który dotyczył znajomości najważniejszych polskich legend, a w drugim etapie oprócz testu opowiadały wybraną legendę z naszego regionu. I tak usłyszeliśmy m.in. legendę o powstaniu miasta Kęty, o patronie Kęt – św. Janie Kantym oraz o Maronce, przywódczyni rozbójników z okolic Bulowic. Cieszy nas fakt, że dzieci znają tak wiele legend i wzbogacają wiedzę o swoim regionie.

A oto wyniki konkursu:
I miejsce – Maria Leśniak kll. II a
II miejsce – Julita Wiśniowska kl. III b
III miejsce – Oliwia Wolf kl. III b, Aneta Holcman kl. III b
IV miejsce – Patryk Chrapkiewicz kl. III c

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Nagrodzone zostały również dzieci wyróżnione w afiszowych konkursach bibliotecznych („Dary jesiennego lasu”, „Stowarzyszenie najlepszych przyjaciół”, „Kogo opisuje ten cytat?”), a wśród nich:
Aleksandra Teda kl. VI b
Karolina Kasperek kl. VII a
Karolina Latała kl. V b
Amelia Kurek kl. III a

BIBLIOTEKA ZAPRASZA NA WYSTAWĘ

0

Spełniając wymagania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczące m.in. współpracy biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną nasza biblioteka wypożyczyła z Książnicy Beskidzkiej w Bielsku – Białej tzw. „wędrującą wystawę” o Stanisławie Wyspiańskim i jego twórczości.
To wydarzenie kulturalne jest bardzo istotne w rozwijaniu wrażliwości uczniów na sztukę i literaturę. Ponadto przyciąga uwagę nie tylko dzieci, młodzieży czy nauczycieli, ale także rodziców odwiedzających szkołę oraz innych osób.
To nie pierwsza wystawa, którą udostępniła nam Książnica. Mieliśmy już wcześniejsze wystawy: m.in. „Niezwykłe budowle świata”, czy „Historię pocztówki”. Ostrzegamy – organizacja wystaw uzależnia! Już myślimy o kolejnej!

Nowi czytelnicy biblioteki

0

31 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelnika.
Uroczystość ta jest bardzo ważnym wydarzeniem. Nasi mali pierwszoklasiści uczą się samodzielnie wypożyczać książki, poznają zbiory i regulamin biblioteki.
W tym roku szkolnym dzieci miały okazję zobaczyć także piękne przedstawienie w wykonaniu uczennic klasy Va. Zachęciły one do czytania książek, pokazały wiele ciekawych tytułów, a także zadawały pierwszakom różne zagadki o bibliotece.
Dzieci przyjęły to z wielkim entuzjazmem, ale najważniejsza byłą uroczysta przysięga, w czasie której pierwszoklasiści wstąpili w szeregi czytelników biblioteki.
Spotkanie zakończyło się rozdaniem kolorowych dyplomików i słodkim poczęstunkiem. Każdy pierwszak wychodził z biblioteki szczęśliwy ze swoją pierwszą wypożyczoną książką.

Wystawa „Książki naszych marzeń”

0

W marcu  uczniowie klas I – VI obejrzeli wystawę świeżo zakupionych książek. Bibliotekarki ciekawie omówiły tematykę  zgromadzonych  lektur. Ekspozycję ubarwiały mądre aforyzmy o książkach i wartościach, które niosą.
Po obejrzeniu wystawy uczniowie z klas 4 – 6 tworzyli własne myśli o książkach, najlepsze z nich są eksponowane w bibliotece. Ogłoszono także konkurs na najciekawszą recenzję, który zostanie podsumowany końcem maja.
Po dwudniowej wystawie, podczas której każdy mógł dotknąć zgromadzonych książek, obejrzeć  ilustracje  i poczytać fragmenty,  książki trafiły do rąk  stęsknionych  czytelników.

Idź do góry