Gimnazjum

Główna kategoria postów powiązanych z Gimnazjum

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w dniu 5 marca w naszej szkole został zorganizowany konkurs poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie klas VI, VII i VIII SP oraz klas III GM mieli zdobyć informacje, a następnie przygotować gazetkę klasową oraz prezentację w dowolnej formie (np. plakatu, filmu, wywiadu itp) na temat wylosowanej wcześniej postaci Żołnierza Wyklętego, w której przedstawiona była jego biografia i losy. Po podliczeniu punktacji komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu 1 miejsca klasie VIb, 2 miejsca klasie VIIb i 3 miejsca klasie VIIIa. Uczniowie z klas, które otrzymały 1, 2 i 3 miejsce otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, zaś pozostałe klasy otrzymały upominki w postaci słodyczy.

„Nic dla siebie, wszystko dla Ojczyzny”

0

W 2011 roku Zgromadzenie Narodowe podjęło uchwałę o 1 marca, jako polskim święcie państwowym poświęconym upamiętnieniu żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Od tego czasu społeczeństwo polskie stara się w różny sposób upamiętnić poświęcenie tych, którzy widzieli zbrodnie komunistyczne i nie potrafili na to patrzeć ze spokojem. Ludzie ci w pamięci starszego pokolenia postrzegani są jako przestępcy, ponieważ propaganda komunistyczna skutecznie postarała się, aby całe społeczeństwo tak myślało. Wszystkie akty wandalizmu i mordów, których dokonywały różnego rodzaju grupy przestępcze działające po wojnie, przypisywano żołnierzom Armii Krajowej. Historia powojenna jest dla Polaków bardzo skomplikowana, ponieważ dla żołnierzy w organizacjach niepodległościowych wojna nie zakończyła się. Stosowali metody podobne do wojennych. Były grupy, które faktycznie zajmowały się wydawaniem wyroków śmierci na donosicieli. Zwykli ludzie jednak nie postrzegali tych, którzy zostali skazani przez sądy wojskowe, jako sprawców zamykania i mordowania AK-owców, lecz jako ofiary. Często ci sami ludzie, którzy donosili podczas okupacji Niemcom, potem donosili nowej władzy komunistycznej. Reszta ludzi zastraszona nie wiedziała już co o tym wszystkim myśleć. A propaganda w radio i telewizji, a również beletrystyka przedstawiała Żołnierzy Wyklętych jako morderców.
Jak co roku, 3 marca 2019 r. odbyła się VII edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Pamiętając o tych, którzy walczyli za Ojczyznę, a nie mieli w niej nawet symbolicznych grobów, nauczyciele i uczniowie brali udział w biegu w Czańcu oraz Oświęcimiu.

Popołudnie z językami obcymi 2019

0

Popołudnie z językiem obcym cieszy się w naszej szkole co roku dużym zainteresowaniem. W tym roku brali w nim udział uczniowie z klas od 4 – 8 szkoły podstawowej oraz 3 gimnazjum. Zabawę rozpoczęliśmy od tańca z piosenką: Wir tanzen Rumba, Samba, Cha cha, którą prowadziły uczennice klasy 3 gimnazjum – nasze „Spanische Sterne”. Uczniowie śpiewali i tańczyli w rytm muzyki latynoamerykańskiej.

Głównym punktem tegorocznej zabawy z językiem obcym był „Talent show”, w którym uczniowie mieli zaprezentować swoje talenty. Uczniowie wykonując utwory w j.angielskim i niemieckim zaskakiwali jurorów znajomością języka i talentem piosenkarskim.
– Uczniowie klas 4 zaśpiewali piosenkę w j. niemieckim. „Guten Morgen, guten Tag”
– M. Narza zaprezentował piosenkę w j. angielskim pt.: „Shotgun”
– Uczniowie klasy 5 a zaśpiewali piosenkę w j, niemieckim pt. „Wie ist das Wetter heute?“
– Uczennice klasy 3 Gimnazjum śpiewały w j. angielskim piosenkę pt.: „Shallow”.

Prezentacje uczniów przeplatane były konkursami i zabawami :
„Najciekawszy komiks w j. angielskim”,” memory w j. angielskim i niemieckim”, „znajomość języka obcego w teście wielokrotnego wyboru” oraz Quiz „Kahoot”, który cieszył się wśród uczniów ogromnym zainteresowaniem.

Oprócz tego podczas spotkania odbył się pokaz mody „Modeshow”, podczas którego trzy drużyny miały za zadanie poprowadzić najciekawszą prezentację w j. obcym. Uczniowie z klasy trzeciej gimnazjum wystąpili jako modele i prezentowali stroje na różne okazje.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy za rok 🙂

Ważna informacja dla uczniów klas III gimnazjum oraz klas 8 szkoły podstawowej

0

Informacja dla uczniów klas III gimnazjum, klas 8 szkoły podstawowej oraz ich rodziców, przesłana przez panią Barbarę Nowak – Małopolską Kurator Oświaty. Ulotka w poniższym załączniku zawiera:

– Nowy System Edukacji
– Kształcenie w liceach, technikach i szkołach branżowych
– Jak będzie wyglądać rekrutacja?
– Kryteria rekrutacji

Informacja

Sukces naszych uczniów w Konkursie o Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku – Białej

0

Dwójka naszych uczniów: Magdalena Niedziela z klasy 3A oraz Mateusz Bakalarski z klasy 8B awansowali do finału Konkursu o Puchar Dyrektora V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku – Białej. Jest to niezwykle prestiżowy konkurs matematyczny, w którym udział biorą uczniowie z całej Polski. Zapraszamy do zmierzenia się z zadankami ze wszystkich poprzednich edycji dostępnymi na stronie http://puchar.lo5.bielsko.pl/zadania
Magdalenie i Mateuszowi serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w finale.

Boże Narodzenie 2018

0

Idź do góry